Gorczyca biała na przewlekłe stany zapalne żołądka

Gorczyca

Gorczyca biała

Sinapis alba L. (*) — Gorczyca jasna (rodź. Cruciferae)

Roślina uprawiana; występuje również jako chwast na przydrożach (zdziczała z upraw). Ma łodygę szorstko owłosioną, kwiaty żółte i łuszczyny („strąki”) na szypułkach, zakończone zgiętym dziobkiem; nasiona żółte.

Właściwości lecznicze

Surowcem są nasiona (Semen Sinapis albae).

Skład chemiczny i działanie.

Nasiona zawierają substancje śluzowe, olej tłusty oraz tioglukozyd (synalbinę). Działają osłaniające.

Zastosowanie.

Głównie jako lek tzw. śluzowy — a więc powlekający, przeciwzapalny i przeczyszczający.

Bardzo często gorczyca stosowana jest w schorzeniach przewodu pokarmowego, jak przewlekłe stany zapalne żołądka i jelit, zaburzenia trawienia, zaparcia, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy. Zewnętrznie zalecana jest w zapaleniu migdałków (angina) i gardła.

Uwaga! Nie stosujemy nasion gorczycy białej w ostrych stanach zapalnych przewodu pokarmowego; nie przyrządzamy z nich również gorczyczników, ponieważ na skórę działają silnie drażniąco.

Postacie leku

Kleik (wyciąg).

Nasion gorczycy białej 2 łyżeczki zalaċ szklanką przegotowanej wody i pozostawiċ na noc. Piċ ċwierċ szklanki 3 razy dziennie (jako lek osłaniający, powlekający). Jeżeli przed sporządzeniem wyciągu nasiona zmiażdżymy, otrzymany kleik będzie również dodatkowo działaċ przeczyszczające oraz w zaburzeniach żołądkowych.

*    *    *

(*)  Gatunek mylony często z gorczycą czarną (Brassica nigra L.), której nasiona są dwukrotnie mniejsze. Gorczyca czarna ma zastosowanie wyłącznie jako lek zewnętrzny w schorzeniach reumatycznych, bólach mięśniowych i stawowych.

*    *    *

Do góry strony

Poprawny CSS!
Mapa strony Ciekawy kalendarz historyczny