Kozieradka, boża trawka leczy czyraki i ropnie

Kozieradka

Kozieradka lekarska, Boża trawka

Trigonella foenum graecum L. — Kozieradka pospolita (rodz. Leguminosae)

Roślina jednoroczna, przypominająca koniczynę. Ma długą łodygę (do 60 cm), w górnej części obficie owłosioną. Liście złożone, trójlistkowe z przylistkami. Kwiaty na krótkich łodyżkach wyrastają pojedynczo lub czasami parami z pachwin liści. Mają barwę bladożółtawą. Owocem jest dosyċ długi strąk, w którym znajdują się nasiona.

Kozieradka obecnie uprawiana jest w wielu krajach, szczególnie śródziemnomorskich, również w Polsce.

Gdy strąki zaczynają żółknąċ, dokonujemy ich zbioru, dosuszamy je, a następnie młócimy i oddzielamy nasiona. Powinny one byċ bardzo dokładnie wysuszone — w miejscu suchym i przewiewnym oraz często przesypywane.

Właściwości lecznicze

Surowiec stanowią dojrzałe nasiona (Seminis Foenugraeci).

Skład chemiczny i działanie.

W surowcu występuje olejek lotny, związki śluzowe, białkowe, węglowodany oraz związki lipidowe i steroidowe, cholina i inne. Działa zmiękczająco i osłaniające (zewnętrznie) i wzmacniająco (wewnętrznie).

Zastosowanie.

Surowiec bywa stosowany zewnętrznie na owrzodzenia i opuchlizny, na czyraki i ropnie. Odwar z nasion jest lekiem ogólnie wzmacniającym.

Postacie leku

Odwar.

Łyżeczkę drobno potłuczonych nasion zalaċ szklanką wody. Utrzymywaċ przez 30 minut w temperaturze bliskiej wrzenia. Przecedziċ. Piċ 3 razy dziennie pół szklanki odwaru.

Kataplazm.

Rozgniecione lub grubo sproszkowane nasiona zwilżyċ ciepłą wodą i ogrzaċ w naczyniu. Powstałą masę rozsmarowaċ na gazie lub bandażu. Przykładaċ kataplazm na chore miejsca.

*    *    *

Do góry strony

Poprawny CSS!
Mapa strony Ciekawy kalendarz historyczny